Classified Employee of the Month

Classified Employee Recognition Awards

Previously Employee of the Month

We are currently in the process of redesigning this program to recognize three outstanding Classified employees once per term and will discontinue the Employee of the Month program. Please check back for an updated nomination form and the new guidelines shortly.  

 

Past Recipients:

2014-2015 (7 staff recognized)
January 2015 - Marci Parker, Women's Center
December 2014 - Tina Thomas, Small Business Development Center
November 2014 - Derek Nelson, Information Technology
October 2014 - Cathy Nolan, College Operations
September 2014 - Rodney Brown, Counseling & Advising
August 2014 - Casandra Rhay, Financial Aid
July 2014 - Jackie Bryson, Counseling & Advising

2013-2014 (8 staff recognized)
May 2014 - Sharon Daniels, Human Resources
April 2014 - Jeri Steele, Lane Foundation
March 2014 - Patti Martinez, Health Professions
February 2014 - Annie Caredio, Enrollment & Student Financial Services
January 2014 - Elizabeth Andrade, President's Office
December 2013 - Lisa Rupp, Public Safety
November 2013 - Jeff Hanson, Facilities, Management & Planning

2012-2013 (8 staff recognized)
June 2013 - James McConkey, Performing Arts
May 2013 - Kyle Schmidt, Information Technology
April 2013 - Gwen Sluyk, Telecommunications
January 2013 - Tina Reyes, Continuing Education
December 2012 - Michael Levick, Academic Technology Center
November 2012 - Russ Pierson, Facilities, Management & Planning
October 2012 - Georgia Soto, Child and Family Education
August 2012 - Josie Skeers, Specialized Support Services

2011-2012 (8 staff recognized)
June 2012 - Shirl Meads, Small Business Development Center
May 2012 - Amy Burbee, Advanced Technologies
April 2012 - Alen Bahret, Information Technology
January 2012 - Jennifer Hayward, Sustainability/Facilities, Management & Planning
December 2011 - Paula Sena, Health & PE
November 2011 - Linda Ackers, Library
October 2011 - Darcy Spencer, Math Department
July 2011 - Rhonda Johnson, Small Business Development Center

2010-2011 (8 staff recognized)
June 2011 - Tony Hernandez, Housekeeping
May 2011 - Tracy Rea, Advanced Technology
April 2011 - Terri Hansen, Family Connections
March 2011 - Raymond Bailey, Library
February 2011 - Michel Ronning, Child and Family Education
January 2011 - Angela Fazio, Facilities, Management & Planning
December 2010 - Michael Zimmerman, Health & PE
November 2010 - Paula Westgate, Center for Meeting & Learning

2009-2010 (3 staff recognized)
February 2010 - Kim Hayes, Specialized Support Services
January 2010 - Dale DuVall, Information Technology
September 2009 - Susan Tatar, Facilities, Management & Planning

2008-2009 (6 staff recognized)
February 2009 - Connie Rowlett, Science Department
January 2009 - Sharon Edwards, Oregon Small Business Development Center
December 2008 - Greg Wilton, Advanced Technology Welding Program
November 2008 - Lisa Stegall, Advanced Technology
October 2008 - Terry Starr, Facilities, Management & Planning
August 2008 - Claire Matese, Adult Basic & Secondary Education

2007-2008 (9 staff recognized)
June 2008 - Phoebe Anderson, Cooperative Education
May 2008 - Kevin Williams, Facilities, Management & Planning
April 2008 - Linda Schantol, Language, Literature & Communication
March 2008 - Pam McClelland, Cooperative Ed & High School Connection
February 2008 - Laura Martin, College Finance Internal Controls
January 2008 - Sharon Foster, Athletics
December 2007 - Man Nguyen Bui, Continuing Education & Educational Outreach
November 2007 - Sylvia Sandoz, Institutional Research, Assessment & Planning
October 2007 - Carrie Brandt, Social Science

2006-2007 (5 staff recognized)
March 2007 - Scott Bell, Center for Learning Advancement
December 2006 - Tara Pemberton, Health & PE
October 2006 - Melanie Davis, Family & Health Careers
August 2006 - Amy Bennett, Conference & Culinary Services
July 2006 - Carol Waterhouse, Academic Learning Skills

2005-2006 (7 staff recognized)
June 2006 - Michel Ronning, Family & Health Careers
April 2006 - Karen Edmonds, High School and Community Relations
March 2006 - Toni Timmers, Social Science
January 2006 - Gene Knight, Laundry
December 2005 - Kirsa Whedon, Business
November 2005 - Anne Metzger, Health Clinic
July 2005 - Cathie Reschke, Disabilities Services

2004-2005 (9 staff recognized)
June 2005 - Gary Conklin, Mailroom
May 2005- Susan Tatar, Facilities, Management & Planning
April 2005 - Vicki Doughty, Counseling & Advising
March 2005 - Wendell, Butler, Facilities, Management & Planning
February 2005 - Frank Drengacz, Facilities, Management & Planning
January 2005 - Angela Miller, Institutional Research, Assessment & Planning
December 2004 - Patty Hammons, English, Foreign Language & Speech
November 2004 - Bert Ewing, Information Technology
August 2004 - Claire Ranney, Family & Health Careers

2003-2004 (8 staff recognized)
June 2004 - Eric Andersen, Instructional Computing
May 2004 - Carol Woodman, Cooperative Education
April 2004 - Lisa Oxenford, Health, PE & Athletics
March 2004 - Ellen Jones, Enrollment Services, Veterans' Office
February 2004 - Todd Smith, Facilities, Management & Planning
January 2004 - Beverly Gregory, Food Services
December 2003 - Christine Marshall, English as a Second Language, Downtown Center
November 2003 - Mike Zimmerman, Health & PE

2002-2003 (4 staff recognized)
June 2003 - Alan Feldmayer, College Finance
April 2003 - Christine Strahan, Enrollment Services
March 2003 - Thwing Havens, Computer Services
February 2003 - Sue Iverson, Computer Services

2001-2002 (4 staff recognized)
June 2002 - Sue Surdam Bean, Performing Arts
May 2002 - Barbara Thorson, English, Foreign Language & Speech
December 2001 - Joan Aschim, Institutional Advancement
October 2001 - Mary Messal, Business Development Center