Classified Employee of the Month

Employee Recognition Programs


Classified Employee of the Month Guidelines and Nomination Form


  • Download eom_nom_2014-15.doc
  • Download form, complete, and submit per instructions in Guidelines.


Previous Classified Employees of the Month

 
2013-14

May 2014 - Cheryl Volker, Human Resources
April 2014 -
Jeri Steele, Foundation
March 2014 -
Patti Martinez, Health Professions
February 2014 -  Annie Caredio - Enrollment & Financial Services
January 2014 - Elizabeth Andrade, Presidents Office
December 2013 - Lisa Rupp, Public safety
November 2013 - Jeff hanson - Facilities Management & Planning

2012-13

June 2013 - James McConkey - Music Dance & Theatre
May 2013 - Kyle Schmidt - Information Technology
April 2013 - Gwen Sluyk - Telecommunications
January 2013 - Tina Reyes - Continuing Education
December 2012 - Michael Levick - Academic Technology Center
November 2012 - Russ Pierson - Facilities Management & Planning
October 2012 - Georgia Soto - Child and Family Education
August 2012 - Josie Skeers, Specialized Support Services

2011 - 12

June 2012 - Shirl Meads, Small Business Development Center
May 2012 -
Amy Burbee, Advanced Technologies
April 2012 -
Alen Bahret, Information Technology
January 2012
- Jennifer Hayward, Sustainability/Facilities
December 2011 - Paula Sena - Health & PE
November 2011 - Linda Ackers, Library
October 2011 - Darcy Spencer, Math
July 2011 - Rhonda Johnson, SBDC

2010-11

June 2011 - Tony Hernandez, Housekeeping
May 2011 - Tracy Rea, Advanced Technology
April 2011 - Terri Hansen, Family Connections
March 2011 - Raymond Bailey. Library
February 2011 - Michel Ronning, Child and Family Education
January 2011 - Angela Fazio - Facilities Management and Planning
December 2010 - Michael Zimmerman, Health & PE
November 2010 - Paula Westgate, Center for Meeting and Learning 

2009-10

February 2010 - Kim Hayes, Specialized Support Services 
January 2010 - Dale DuVall, Information Technology
September 2009 - Susan Tatar, Facilities Management & Planning

2008-09

February 2009 - Connie Rowlett, Science Department
January 2009 - Sharon Edwards, Oregon Small Business Development Center Network (OSBDCN)
December 2008 - Greg Wilton, Welding Program for Advanced Technology,
November 2008 - Lisa Stegall, Advanced Technology
October 2008 - Terry Starr, Facilities Management & Planning
August 2008 - Claire Matese, Adult Basic and Secondary Education

2007-2008

June 2008 - Phoebe Anderson, Cooperative Education
May 2008 - Kevin Williams, Facilities Management & Planning
April 2008 - Linda Schantol, Language, Literature and Communication
March 2008 - Pam McClelland, Cooperative Ed and High Schoo
February 2008 - Laura Martin, College Finance - Internal Controls
January 2008 - Sharon Foster, Athletics
December 2007 - Man Nguyen Bui, Continuing Education and Educational Outreach
November 2007 - Sylvia Sandoz, Institutional Research Assessment & Planning
October 2007 - Carrie Brandt, Social Science

2006-2007

March 2007 - Scott Bell, Center for Learning Advancement
December 2006 - Tara Pemberton, Health & PE
October 2006 - Melanie Davis, Family & Health Careers
August 2006 - Amy Bennett, Conference & Culinary Services
July 2006 - Carol Waterhouse, Academic Learning Skills

2005-2006

June 2006 - Michel Ronning, Family & Health Careers
April 2006 - Karen Edmonds, High School and Community Relations
March 2006 - Toni Timmers, Social Science
January 2006 - Gene Knight, Laundry
December 2005 - Kirsa Whedon, Business
November 2005 - Anne Metzger, Health Clinic
July 2005 - Cathie Reschke, Disabilities Services

2004-2005

May 2005- Susan Tatar, Facilities Management and Planning
April 2005 - Vicki Doughty, Counseling and Advising
March 2005 - Wendell, Butler, Facilities Management and Planning
February 2005 - Frank Drengacz, Facilities Management and Planning
January 2005 - Angela Miller, Institutional Research Assessment and Planning
December 2004 - Patty Hammons, English, Foreign Language, and Speech
November 2004 - Bert Ewing, Information Technology
August 2004 - Claire Ranney, Family & Health Careers

2003-2004

June 2004 - Eric Andersen, Instructional Computing
May 2004 - Carol Woodman, Cooperative Education
April 2004 - Lisa Oxenford - Health, PE, and Athletics
March 2004 - Ellen Jones, Enrollment Services, Veterans' Office
February 2004 - Todd Smith, Facilities Management and Planning
January 2004 - Beverly Gregory, Food Services 
December 2003 - Christine Marshall, English as a Second Language, Downtown Center
November 2003 - Mike Zimmerman, Health and PE

2002-2003

June 2003 - Alan Feldmayer, College Finance
April 2003 - Christine Strahan, Enrollment Services
March 2003 - Thwing Havens, Computer Services
February 2003 - Sue Iverson, Computer Services

2001-2002

June 2002 - Sue Surdam Bean, Music, Dance and Theatre Arts
May 2002 - Barbara Thorson, English, Foreign Language and Speech
December 2001 - Joan Aschim, Institutional Advancement
October 2001 - Mary Messal, Business Development Center

Contact us at CPDT@lanecc.edu